fbpx

Objektų pridėjimas

Instrukcija

 

Šioje pamokoje išmoksite susikurti redaguojamą žemėlapio sluoksnį („žemėlapio išnašas“), pridėti objektus ir prie jų pridėti aprašą, nuotrauką ar nuorodą į internetinį puslapį.

Sukursime Sereikiškių parko Vilniuje žemėlapį. Jame pažymėsime teritoriją, takelius ir kitus parke esančius objektus.

Pastaba: Prieš kuriant žemėlapį, nepamirškite atsisiųsti failo su nuotraukų ir internetinės svetainės adresais: https://arcg.is/1zT3cmd

Atlikite šiuos veiksmus:

 1. Prisijunkite prie savo ArcGIS Online paskyros. Jei paskyros dar neturite, susikurkite ją pagal instrukciją . Žemėlapio išnašų kūrimo įrankiais gali naudotis bet kurio tipo paskyros turėtojas.
 2. Atverkite žemėlapį, kurį esate išsaugoję arba susikurkite naują (žr. pamoką Žemėlapio kūrimas).
 3. Pagrindo žemėlapių galerijoje išsirinkite pagrindą pavadinimu lt topo LKS (2).
 4. Žemėlapio paieškos laukelyje įveskite Sereikiškių parkas ir jį suradus – priartinkite (3).

 

 1. Sukurkite redaguojamą žemėlapio sluoksnį, kuriame bus galima atlikti objektų pridėjimą: paspauskite viršuje esantį mygtuką Pridėti ir pasirinkite Pridėti žemėlapio išnašas.

 

 1. Laukelyje Pavadinimo įrašykite sluoksnio pavadinimą „Sodo planas“ ir įsitikinkite, kad laukelyje Šablonas yra parinktas punktas Žemėlapio išnašos:

 

 1. Kairėje žemėlapio pusėje atsiradusiais įrankiais pažymėkite objektus: ploto simbolį panaudokite žymėdami sodo teritoriją, linijos simbolį – takelius, smaigelio simbolį – fontaną ar suoliukus. Plotą žymėkite pele spustelėdami taškus, kurie automatiškai bus sujungiami. Baigiant žymėti, du kartus spustelėkite ir linijos pradžia bus sujungta su pabaiga ir iššoks pažymėto objekto aprašomasis langas.

 

Nubrėžto ploto iššokusiame lange įrašykite:

 • Pavadinimas (angl. Title) – iššokančio lango pavadinimas „Bernardinų sodas“ (1).
 • Aprašymas (angl. Description) – objekto aprašymas, pvz. „Bernardinų sodas ir jame esantys objektai“ (2).
 • Paveikslėlio URL adresas (angl. Image URL) – šioje vietoje įkopijuokite Bernardinų sodo plano nuotraukos internetinį URL adresą iš internetinių adresų failo (žr. instrukcijos pradžioje) (3).
 • Interneto puslapio URL adresas (angl. Image Link URL) – įkelkite tą patį Bernardinų sodo plano nuotraukos adresą (iš failo). Šiame laukelyje paprastai įrašomas internetinio puslapio adresas, kurį norime, kad atverstų paspaudus ant nuotraukos (4).

 

 1. Užpildę lentelę, paspauskite Užverti ir išjunkite redagavimo režimą paspausdami viršuje esantį mygtuką
 2. Žemėlapyje paspauskite ant nubrėžto ploto ir pamatysite iššokantį langą. Paspaudę ant nuotraukos – atversite ją naujame naršyklės lange. Jei norėsite pataisyti tekstą ar nuotraukos internetinį adresą, spauskite Redaguoti.

 

 1. Tokiu pat būdu, kaip aprašyta punkte Nr. 6, pažymėkite ir kitus objektus: sodo fontaną, įėjimo vartus, tvenkinį, Vilnelės upės vingį. Prie jų įrašykite pavadinimą, aprašą, pridėkite nuotraukos internetinį adresą. Laukelyje Image link URL įkopijuokite internetinės svetainės su parko aprašymu adresą (punktas Nr. 6 atsisiųstame faile). Taip pat žemėlapyje pažymėkite automobilių parkavimo aikštelę bei privažiavimą prie sodo. Kad vėl galėtumėte pasirinkite žymėjimo įrankius, nepamirškite įsijungti redagavimo režimo.

 

 1. Jeigu jums nepatinka simbolio išvaizda, galite jį pakeisti: objekto iššokančiame lange paspauskite apačioje esantį mygtuką Keisti simbolį.

 

 1. Iš iškrentančio sąrašo pasirinkite simbolio temą (1) ir norimą simbolį (2). Jeigu norėsite naudoti internete esantį paveikslėlį, paspauskite Naudoti paveikslėlį ir apačioje atsiradusiame laukelyje įkopijuokite jo adresą (3).

 

 1. Nepamirškite išsaugoti žemėlapyje atliktų pakeitimų: paspauskite Įrašyti ir pasirinkite Įrašyti.

 

Pažiūrėkite, kaip atrodo kuriamo žemėlapio pavyzdys: https://arcg.is/1HVBKa8

Pastaba: prieš kuriant savo žemėlapį, galite pasidaryti objektų nuotraukas, kurias norėsite įkelti. Jas patalpinkite į internetu pasiekiamą vietą pvz., į Flickr (www.flickr.com), Photobucket (www.photobucket.com ), Facebook (www.facebook.com), Picasa (www.picasa.com) paskyras ir pan. Žemėlapyje galite panaudoti ir nuotraukas, kurias randate internete, pvz. per Google svetainę. Kaip tai padaryti, rasite šiose instrukcijose: https://arcg.is/1J13FFg