fbpx

Žemėlapio pasakojimo kūrimas

Instrukcija

 

Susipažinkite su aplikacijomis, išmokite panaudoti aplikacijų šablonus ir sukurti Žemėlapio turo aplikaciją, panaudojant skirtingus duomenų šaltinius.

ArcGIS Online aplikacijos. Kas tai yra?

 

ArcGIS Online sistemoje galite kurti įvairias žemėlapių aplikacijas. Tai yra internetinės programėlės (angl. Web Map Application), turinčios įvairius įrankius, skirtus tam tikrai veiklai atlikti.

Aplikacijos yra skirtingų tipų. Vienos skirtos gražiai atvaizduoti žemėlapius su duomenimis ir papildoma informacija – nuotraukomis ar video medžiaga (pvz., Žemėlapio pasakojimas). Tokios aplikacijos labai tinka kelionių, lankytinų vietų pristatymui, įvairių objektų su aprašymais demonstravimui. Kitos skirtos duomenų analizei: žemėlapiai ir jų duomenys palyginami tarpusavyje arba stebimi duomenų pokyčiai laike, panaudojant laiko skalę.

Visos aplikacijos veikia išmaniuosiuose įrenginiuose, t. y. mobiliuose telefonuose ir planšetiniuose kompiuteriuose. Tad žemėlapių aplikacijas visada galėsite turėti su savimi, kur yra interneto ryšis.

Aplikacijas kurti labai paprasta ir lengva, kadangi tam yra naudojami iš anksto paruošti šablonai. Jums tereikia iš šablonų galerijos išsirinkti norimą ir, minimaliai konfigūruojant, susikurti savo aplikaciją. Tam nereikia turėti jokių programavimo įgūdžių. Tad pradėkime ir sukurkime savo Žemėlapio pasakojimą Vilniaus lankytinos vietos.

 

Žemėlapio pasakojimo aplikacijos kūrimas

Sukursime Žemėlapio pasakojimo aplikaciją, panaudojant Žemėlapio turo šabloną. Žemėlapio pasakojimą gali kurti naudotis bet kurio tipo ArcGIS Online paskyros turėtojas.

 

Sukurkite naują žemėlapį, atlikdami šiuos veiksmus:

 1. Prisijunkite prie savo ArcGIS Online paskyros. Jei paskyros dar neturite, susikurkite ją pagal instrukciją .
 2. Nueikite į skiltį Turinys (1).
 3. Šioje skiltyje paspauskite Sukurti (2).
 4. Iš iškrentančio sąrašo pasirinkite Žemėlapis (3).

 

 

 1. Naujai atsidariusiame lange suveskite prašomą informaciją:
 •  Pavadinimasžemėlapio pavadinimas (būtinas laukas). Pvz., Vilniaus lankytinos vietos.
 • Raktažodžiaižodžiai ar trumpos frazės, apibūdinančios žemėlapį. Pagal šiuos raktažodžius žemėlapiai surandami galerijoje. Jų galite nurodyti daugiau nei vieną (būtinas laukas). Pvz., Vilnius, turizmas, lankytinos vietos.
 • Aprašymas – trumpas žemėlapio temos aprašymas (laukas nebūtinas).
 • Įrašyti aplanke – aplanko, kuriame bus išsaugotas žemėlapis, pavadinimas.

 

Suvedę prašomą informaciją, paspauskite Gerai.

 

 1. Naujai atsidariusiame žemėlapyje pakeiskite pagrindo žemėlapį: paspauskite viršuje esantį mygtuką Pagrindo žemėlapis ir nurodykite lt topo LKS.
 2. Paspauskite viršuje esantį mygtuką Bendrinti.

 

 1. Toliau pažymėkite varnelę ties Visi (Vieša) (1). Tai reiškia, kad aplikaciją galės peržiūrėti visi, kurie ras ją internete, ArcGIS Online svetainėje arba tie, kurie turės interneto nuorodą.
 2. Nuorodą galite nukopijuoti iš laukelio Nuoroda į šį žemėlapį (2) ir nusiųsti kam nors elektroniniu paštu.
 3. Pabaigoje – paspauskite mygtuką Kurti internetinę aplikaciją (3).

 1. Naujai atsidariusiame aplikacijų šablonų lange paspauskite Kurti žemėlapį su pasakojimu (1) ir, suradę Žemėlapio turo (ang. Story Map Tour) šabloną, paspauskite Pasirinkti (2).

 1. Dešinėje pusėje atsidarius internetinės aplikacijos aprašui, paspauskite Internetinės aplikacijos kūrimas.
 2. Patikrinkite, ar siūlomas aplikacijos pavadinimas ir raktiniai žodžiai yra tinkami. Standartiškai siūlomas pavadinimas ir raktiniai žodžiai yra paimami iš žemėlapio, tačiau juos galima paredaguoti. Jeigu informacija tinkama, paspauskite Atlikta, jeigu ne – ją pakoreguokite.
 3. Toliau pamatysite langą, kuriame galima pasirinkti, iš kur įkelti nuotraukas pvz., Flickr ar Picasa paskyrų. Taip pat galite įkelti ir filmukus iš YouTube Šį kartą pasirinkite miniatiūrą Papildomi nustatymai, kad galėtumėte nuotraukas kelti, panaudojant jų internetines nuorodas.

 

Pastaba: konfigūruojant aplikaciją, naudotojo sąsajos kalba priklausys nuo jūsų interneto naršyklėje naudojamos pagrindinės kalbos. Jeigu ji yra nustatyta kaip lietuvių, tuomet aplikacijos konfigūravimo aplinką matysite lietuvių kalba, kaip žemiau pateikiamose instrukcijose.

 1. Naujai atsidariusiame lange paspauskite Pradėti naują turą.

 

 1. Aplikacijos konfigūravimo lange galite naudotis šiuo pagrindiniu funkcionalumu:
  • Redaguoti aplikacijos pavadinimą ir jos trumpą aprašymą (1).
  • Išsaugoti atlikus pakeitimus (2).
  • Bendrinti aplikaciją, kad kiti naudotojai galėtų ją peržiūrėti (3).
  • Nustatyti papildomus parametrus (pvz., aplikacijos spalvas, aplikacijos logotipą, pakeisti žemėlapio didinimo lygį, kai paspaudžiama ant nuotraukos ir pan.) (4).
  • Pridėti į žemėlapį taškų ir su jais susijusių nuotraukų ar video medžiagos (5). Šį mygtuką visų pirma ir paspauskite.

 1. Kortelėje Medija (1) įsitikinkite, kad yra pažymėtas pasirinkimas Nuotrauka (2) ir ties skiltimis Nuotrauka (3) ir Miniatiūra (4) kopijuokite Vilniaus katedros paveikslėlių adresus iš atsisiųsto dokumento (https://arcg.is/1gZR7Uf).

 1. Kortelėje Informacija (1) prie skilties Pavadinimas (2) įrašykite „Vilniaus katedra“, o prie skilties Antraštė (3) kopijuokite tekstą iš atsisiųsto dokumento.

 1. Kortelėje Vieta (1) raudoną žymeklį perstumkite į tą vietą, kur yra Vilniaus katedra (2). Ją surasti galite artindami ir tolindami žemėlapį (3) arba pasinaudojant adresų paieškos funkcionalumu (4). Pažymėjus norimą vietą, paspauskite Pridėti kelionės tašką (5).

Pastaba: tik užpildžius visą prašomą informaciją visose kortelėse, bus pridėtas norimas Žemėlapio turo taškas.

 1. Tokiu pat būdu į aplikaciją įkelkite ir likusias Vilniaus miesto lankomas vietas, kurių sąrašą rasite atsisiųstame dokumente.
 2. Naujai įkėlus lankomas vietas, aplikaciją išsaugokite, paspausdami mygtuką Įrašyti. Rezultate turite matyti štai tokį vaizdą:

 • Paspaudus viršuje esantį mygtuką Bendrinti, galėsite nukopijuoti aplikacijos adresą (1) ir persiųsti kitiems, kad jie galėtų ją peržiūrėti. Arba, paspaudus Atidaryti (2), aplikaciją galėsite peržiūrėti patys.
 • Kur surasti sukurtą Žemėlapio pasakojimo aplikaciją? – prisijunkite (jeigu nesate prisijungęs) prie ArcGIS Online paskyros ir skiltyje Turinys ieškokite elemento tokiu pavadinimu, kokiu išsaugojote kurdami aplikaciją. Iš Turinio aplikaciją galėsite vėl atidaryti peržiūrai arba pereiti į redagavimo režimą ir ją konfigūruoti (pvz., pridėti daugiau taškų, pakeisti nuotraukas ir pan.).