fbpx

Aplikacija aplikacijoje

Instrukcija

Išmokite sukurti Žemėlapio pasakojimo (ang. Story Map) aplikaciją, panaudojant Žemėlapio žurnalo (ang. Map Journal) šabloną, panaudojant kitų autorių duomenis, aplikacijas.

 

Darbo eigą apims:

 1. Žemėlapio kūrimas, pritaikant kitų autorių duomenis;
 2. Sukurto žemėlapio turinio tvarkymas, panaudojant filtro įrankį;
 3. Žemėlapio pasakojimo kūrimas, kurio galutinis rezultatas – https://arcg.is/0L1TX9

 

 

Žemėlapio kūrimas, panaudojant kitų autorių duomenis

 

Suraskite Vilniaus miesto piliakalnius ir sukurkite žemėlapį atlikdami šiuos veiksmus:

 1. Prisijunkite prie savo ArcGIS Online
 2. Norėdami ArcGIS Online paskyroje rasti duomenų apie piliakalnius paieškos langelyje (1) įrašykite „Vilniaus piliakalniai“ ir spauskite „Enter“.

 

 1. Paieškos rezultatų sąraše matysite visus jūsų užklausą atitinkančius elementus.

 

Pastaba: jeigu naudojatės ArcGIS Online kūrėjų paskyra, įsitikinkite, kad yra nuimta žyma ties Ieškoti tik <jūsų organizacija>  (pvz., Ieškoti tik: Jotvingių gimnazija).

 

 

 1. Ties elementu „Vilniaus miesto piliakalniai“ pasirinkite daugiau parinkčių teikiančią opciją (1) ir Pridėti į naują žemėlapį (2).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Šiame lange galite redaguoti žemėlapį pagal Jūsų poreikį. Pavyzdžiui, galite Kurti žymes (užrašus žemėlapyje) (1) prie pažymėtų vietovių.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Atsiradusiame lange galite redaguoti žymes pagal Jūsų norą. Šiuo atveju pasirinkite teksto Lygiuotė (1) po pažymėtu tašku ir spauskite Gerai.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Išsaugokite redagavimus savo paskyroje, spausdami Įrašyti kaip (1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Naujai atsidariusiame lange suveskite prašomą informaciją:

 

 • Pavadinimas – žemėlapio pavadinimas (būtinas laukas). Pvz., Vilniaus miesto piliakalniai.
 • Raktažodžiai – žodžiai ar trumpos frazės, apibūdinančios žemėlapį. Pagal šiuos raktažodžius žemėlapiai surandami galerijoje. Jų galite nurodyti daugiau nei vieną (būtinas laukas). Pvz., Vilnius, piliakalniai.
 • Santrauka – trumpas žemėlapio temos aprašymas (laukas nebūtinas).
 • Įrašyti aplanke – aplanko, kuriame bus išsaugotas žemėlapis, pavadinimas.

 

Suvedę prašomą informaciją, paspauskite Gerai.

 

Filtravimo įrankis

 

 1. Kadangi didžiausia piliakalnių koncentracija Vilniaus mieste yra Senamiestyje ir iš pirmo žvilgsnio juos sunku įžvelgti, išdidinsite juos filtravimo funkcijos pagalba.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Atsiradusioje užklausoje nurodykite sąlygą, kad „Seniūnija yra Senamiesčio seniūnija“. Filtruojamą elementą ir sąlygą pasirinkite iš iškrentančio sąrašo (1), pažymėkite pasirinkimą Unikalios, kad seniūnijos pavadinimą taip pat galėtumėte pasirinkti iš iškrentančio sąrašo (2). Šio filtro pagalba bus atrinkti tik tie piliakalniai, kurie yra Vilniaus Senamiestyje. Nurodę užklausą, paspauskite Taikyti filtrą ir išdidinti (3).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Išfiltruotą rezultatą taip pat išsaugokite kaip atskirą žemėlapį. (Žr. į 7 ir 8 punktus).
 2. Grįžkite į turinį (1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Žemėlapio pasakojimo aplikacijos konfigūravimas

 

 1. Spauskite pasirinkimą Sukurti (1) > Aplikacija. Naudojant šabloną (2).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Toliau spauskite Kurti žemėlapio pasakojimą (1) ir pasirinkite Story Map Journal (2) > Kurti intertinę aplikaciją.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Naujai atsidariusiame lange suveskite prašomą informaciją:

 

 • Pavadinimas –aplikacijos pavadinimas (būtinas laukas). Pvz., Lietuvos piliakalniai.
 • Raktažodžiai – žodžiai ar trumpos frazės, apibūdinančios aplikaciją. Pagal šiuos raktažodžius aplikacijos surandamos galerijoje. Jų galite nurodyti daugiau nei vieną (būtinas laukas). Pvz., Lietuva, piliakalniai.
 • Santrauka – trumpas aplikacijos temos aprašymas (laukas nebūtinas).
 • Įrašyti aplanke – aplanko, kuriame bus išsaugota aplikacija, pavadinimas.

 

Suvedę prašomą informaciją, paspauskite Atlikta.

 1. Pirmajame aplikacijos kūrimo žingsnyje pasirinkite maketą. Šiuo atveju pasirinkite maketą Šoninis skydelis (1) ir spauskite Pradėti (2).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Įrašykite žemėlapio žurnalo pavadinimą, pavyzdžiui, Lietuvos piliakalniai ir spauskite rodyklę toliau.
 2. Lange Žingsnis 1: Pagrindinės srities turinys, pasirinkite galimybę įkelti paveikslėlį (1) iš kompiuteryje (2) esančio aplankalo „Piliakalniai“, kurį atsisiuntėte prieš tai.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Pasirinkite paveikslėlio padėties tipą, pavyzdžiui, Užpildyti. Spauskite Kitas.
 2. Žingsnyje 2 galite įrašyti norimą tekstą arba įkopijuoti jau paruoštą tekstą iš prieš tai atsisiųsto dokumento ir spausti Pridėti. Nepamirškite, kad galite redaguoti tekstą, pavyzdžiui, centruodami ir pasirinkdami 14 šrifto dydį.
 3. Norėdami kurti kitą skiltį, spauskite Pridėti skiltį, ekrano apačioje.
 4. Šią skiltį pavadinkite (1) Piliakalniai Vilniaus mieste ir pasirinkite galimybę Pasirinkti žemėlapį (2).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Pasirinkite žemėlapį Vilniaus miesto piliakalniai. Atsiradusiame lange ties pasirinkimu Vieta spauskite Adaptuota konfigūracija. Žemėlapio lange pritraukite arba nutolinkite žemėlapį taip, kad visi Vilniaus miesto piliakalniai būtų matomi iš karto atsidarius šiai skilčiai ir spauskite Išsaugoti žemėlapio vietą. Grįžus į langą Žingsnis 1 spauskite

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Šiame lange pridėkite savo norimą tekstą arba jau paruoštą tekstą iš atsisiųsto dokumento. Spauskite Pridėti.
 2. Pridėkite kitą skiltį, kurią užvardinkite, pavyzdžiui, Vilniaus senamiesčio piliakalniai. Pridėkite Vilniaus miesto senamiesčio piliakalniai žemėlapį iš pasirinkimo galimybių. Atsiradusiame lange ties pasirinkimu Vieta spauskite Adaptuota konfigūracija. Žemėlapio lange pritraukite arba nutolinkite žemėlapį taip, kad visi Vilniaus miesto senamiesčio piliakalniai būtų matomi iš karto atsidarius šiai skilčiai ir spauskite Išsaugoti žemėlapio vietą. Grįžus į langą Žingsnis 1 spauskite
 3. Šiame lange pridėkite savo norimą tekstą arba jau paruoštą tekstą iš atsisiųsto dokumento. Spauskite Pridėti.
 4. Pridėkite naują skiltį, kurioje įkelsite Jūsų rastą aplikaciją. Visų pirma, naujame naršyklės lange atsidarę savo ArcGIS paskyrą paieškos langelyje įrašykite Piliakalniai ir spauskite „Enter“. Šiame lange nuimkite žymą (1), patikslinkite paiešką spausdami ant Aplikacijos (2). Peržiūrėkite rastas aplikacijas ir pasirinkite, pavyzdžiui, antrąją aplikaciją Radviliškio rajono piliakalniai (3).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Atsidarę aplikaciją, peržiūrėkite ją, įvertinkite ar ji Jums tinka. Norėdami įkelti šią aplikaciją į savo kuriamą žemėlapio pasakojimą, turite turėti šios aplikacijos nuorodą (1).

 

 

 

 

 

 

 

 1. Nusikopijavę nuorodą, grįžkite į Jūsų kuriamos aplikacijos langą. Žingsnis 1 lange nurodykite skilties pavadinimą, pavyzdžiui, Radviliškio rajono piliakalniai (1). Pasirinkite turinio galimybę Tinklalapis (2), įklijuokite (3) turimą nuorodą ir spauskite Konfigūruoti (4).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Atsiradusiame lange palikite padėtį Užpildyti ir spauskite Kitas. Žingsnis 2 galite pridėti tekstą, kuris apibūdins šią aplikaciją. Jau sukurtą aprašą rasite atsiųstame dokumente. Norėdami tęsti spauskite Pridėti.
 2. Tam, kad matyti pilną aplikacijos dydį, spauskite Nuostatos (1) > Maketo parinktys (2) ir pasirinkite dydį Mažas (3). Patvirtinkite pakeitimus, spausdami Taikyti (4).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Norėdami dalintis šia aplikacija, spauskite Bendrinti (1) ir Viešas (2). Čia galite nusikopijuoti nuorodą (3) į Jūsų aplikaciją ir siųsti tiems, su kuriais ja norite dalintis.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Savo sukurtą aplikaciją galite rasti skiltyje Turinys (1). Norėdami ją atidaryti spauskite daugiau parinkčių teikiančią opciją (2) ir Peržiūrėti aplikaciją (3).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Atidarę žemėlapio pasakojimą ir norėdami jį redaguoti spauskite Redaguoti (1).